מתוקים ומלוחים

מה מיוחד בתמרי מג׳הול?

ידוע שתמרים שייכים למשפחת הפירות היבשים והם עשירים בסיבים תזונתיים, נוגדי חמצון, סידן, ויטמינים ומינרלים. בשנים האחרונות אף התפרסמו מחקרים רבים בנוגע לסגולות רפואיות שיש לתמרים.

לא מעט תזונאים טוענים ששילוב תמרים בתפריט היומי יכול לסייע כמקור אנרגיה זמין, במיוחד לפני ובמהלך פעילות ספורטיבית, או חשים עייפות במהלך יום עבודה. שילוב תמרים יכול לסייע בהפחתת משקל מאחר שתמרים הם תחליף מצוין לדברי מתיקה אחרים המכילים סוכר לבן  אם בא לכם להתפנק עם משהו מתוק בלי רגשי אשמה.

אנחנו בקולה מרקט חקרנו עבורכם את כל מה שאתם חייבים לדעת על תמרים בטרם הרכישה -אילו סוגי תמרים קיימים בארץ, מדוע יש הבדלים כל כך גדולים בין המחירים, איך תזהו תמר איכותי ומה מיוחד בתמרי המג׳הול המפורסמים שלנו.

כמה תמרים מומלץ לאכול ביום?

כדי ליהנות ממגוון היתרונות הבריאותיים, מומלץ לאכול לפחות 2-3 תמרים בכל יום. זוהי כמות מספקת שתאפשר לכם ליהנות מהתמרים בכל יום מחדש.

איזה סוגי תמרים קיימים בשוק ומה הוא התמר הפופולארי ביותר?

בשווקים השונים ניתן למצוא לא מעט סוגי תמרים, החל מדקל-נור, תמר אמרי, חלאווי, חדראווי, חיאני, ברהי ועוד, אך מעל כולם יש את מלך התמרים – תמר המג'הול הנחשב לעסיסי מבין יתר הזנים עם טעם עשיר ומרקם נימוח והפופולארי שבין זני התמרים בקרב הצרכנים בישראל.

תמרים בכל מקום, אבל איפה האיכות?

הצמיחה בפופולאריות של המג'הול הובילה לכך שניתן לרכוש אותם כמעט בכל רשת שיווק, חנות מתמחה, חנויות טבע, בצרכניה או אצל הירקן השכונתי. לא פעם מבחינים בסיסמאות כמו "התמרים שלנו באיכות ייצוא" או מנסים להבדיל בין תמרים ג'מבו לסופר ג'מבו, והכל כמובן במחיר המתאים. האמנם?

נקדים ונאמר, איכות תמרים נמדדת בלא מעט פרמטרים כאשר הטעם הוא רק פרמטר אחד מבניהם. אנו מבחינים כי היעדר הבנה טובה של הצרכנים בנוגע לאיכותם מובילה לכך שהמחיר אינו בהכרח נמצא בקנה אחד עם מה שבאמת קונים, ואם כבר מוכנים לשלם אז כדאי שהאיכות תהיה בהתאם.

תמר מג׳הול ג׳מבו

אז כיצד אפשר לדעת אם התמרים שאתם רוכשים באמת איכותיים?

רבים שואלים אותנו מה ההבדל בין תמרים שנמכרים באריזות סגורות של קילו אחד לבין אלו שנמכרים בתפזורת, מה ההבדל בין תמר מג'הול סופר ג'מבו לתמר לארג' ולמה לכאורה תמרים שנראים כמעט אותו דבר עולים אחרת. לשם כך ננסה לתת כמה סמנני איכות:

רמות סיווג – קיימות 3 רמות איכות רלוונטיות – Extra class המיועדת בעיקר לייצוא, Class 1 המיועדת לייצוא וגם לשיווק מקומי בתפזורת, ו-Class 2 שהתמרים ברמה זו נמכרים לרוב באריזות סגורות של 1 קילו במיתוגים שונים.

שלפוח – מצב בו ישנה היפרדות מהקליפה החיצונית של התמר לבין התמר, ככל שהתמר איכותי יותר כך רמת השלפוח נמוכה יותר ואף מזערית. השלפוח אינו מעיד בהכרח על הטעם, אך התחושה בפה פחות נעימה ונימוחה מתמרים לא משולפחים כלל.

גודל – במקרה של התמרים הגודל כן קובע, לפחות את המחיר, וכלל שהתמר גדול יותר ועסיסי כך נצפה לפחות קמטים על הקליפה החיצונית ותחושה של רכות שתרמז לנו על נימוחות מבטיחה. גודל תמר נמדד בעיקר לפי משקלו ולא רק לפי גובהו כך שאם הבטיחו לכם סופר ג'מבו (28-33 גרם לתמר) וקיבלתם תמר נמוך ושמנמן אתם יכולים להיות מרוצים. שימו לב! אל תתפתו לקנות במקומות שמציעים לכם רק סופר ג'מבו, אלא בדקו שמוכרים לפחות עוד גודל אחד כדי שתוכלו להשוות גודל ומשקל מאחר שלפעמים קשה לעמוד על ההבדלים. לצרכי השוואה: תמר ג'מבו מוערך במשקל 24-27 גרם לתמר וגודל לארג' מוערך ב-18-23 גרם לתמר.

צבע – צבעיו של תמר המג'הול נעים בין חום בהיר זהוב לבין חום כהה יותר כאשר אחידות בצבע התמר היא החשובה, לכן ככל שהתמר אחיד בצבעיו הוא נחשב איכותי יותר בעוד שבתמרים פחות איכותיים, לרוב Class 2, נמצא לעיתים אזורים בהירים יותר ואף צהובים מה שעלול להצביע על טעם ומרקם לא אחיד.

זמני הגדיד – גדיד התמרים מתבצע בשלהי הקיץ ובתחילת הסתיו, לכן, כדי להבטיח אספקה למשך כל השנה רוב התמרים נשמרים בקירור ולעיתים בהקפאה. תהליך הקירור אינו אמור לפגוע בעושר התזונתי, אך ישנה פגיעה מסוימת בעסיסיות ובמרקם של התמר לאורך השנה. תמרים שמשווקים בחודשי הגדיד נראים ומרגישים עסיסיים יותר, לכן אם מספרים לכם שאתם קונים תמר מהגדיד האחרון אבל התמר עצמו נוקשה מידי, היינו מציעים לכם לחשוב פעמיים.

קצת על טכנולוגיית המיון ומה צריך לבדוק

טכנולוגיית המיון של התמרים התקדמה מאד והיום תהליך המיון נעשה כמעט כולו ללא מגע יד אדם כך שכל תמר נשקל, מצולם וממוין לרמת האיכות לפי חלק מהמדדים שציינו כאן (וגם לפי מדדים נוספים שקצרה היריעה מלהזכירם). עם זאת, לצערנו, משווקי תמרים אחדים ולפעמים חנויות מסוימות מערבבות בין סוגי התמרים כדי להרוויח יותר, כך שיהיו כאלה שימכרו לכם איכות תמר מסוימת במחיר של איכות גבוהה יותר, או שמקום מסוים מפתה צרכנים לקנות תמרים ברמת סיווג גבוהה במחיר נמוך כאשר בעצם מוכרים לכם רמת איכות פחותה המתאימה למחיר שמוצע.

טיפ קטן מאיתנו…

אם חשקה נפשכם בתמרים איכותיים, בדקו שבמקום שאתם קונים יש לפחות 2 סוגים ברמות איכות שונות, הסתכלו על מדדי האיכות שציינו ותבחנו גם את האחידות של התמרים המוצעים בתפזורת כך שלפחות 90% מהתפזורת תהיה אחידה בינה לבין עצמה. וזכרו, תמיד אפשר לבקש לראות את האריזה המקורית כדי לוודא שאכן אתם קונים את מה שמציעים לכם.

מה מייחד את התמרים של הקולה מרקט?

אנחנו בקולה מרקט שמים את האיכות בראש סדר העדיפויות, במיוחד כאשר מדוברים בתמרי המג'הול שלנו. בכל גדיד שנתי אנו נפגשים עם החקלאים ועם בתי האריזה השונים כדי להבטיח אספקת תמרים איכותיים בכל השנה וברמת איכות אחידה בכל אחת מרמות האיכות הנמכרות אצלנו. כבר היום תוכלו למצוא אצלנו תמרי מג'הול סופר ג'מבו וג'מבו מגדיד 2019 ברמות האיכות הגבוהות ביותר בישראל המוגדרות כאיכות ייצוא אמיתית.

אנחנו בקולה מרקט מזמינים אתכם להזמין ולהתאהב באיכות, שירות וטעם ממכר.

סגירת תפריט

התחבר

הרשמה

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our מדיניות פרטיות.

פתחו בשיחה
צריכים עזרה?
דילוג לתוכן